top of page
MSM01488.jpg

Aga Derlak
Septet
& Atom String Quartet 

 

To synteza inspiracji zdobytych podczas podróży artystki po świecie, które łączy wspólny mianownik: poszukiwanie nowych inspiracji i ścieżek do eksploracji. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych artystka uczestniczyła w prestiżowym programie Berklee Global Jazz Institute w Bostonie, gdzie pod okiem słynnego pianisty Danilo Pereza (laureat Grammy, pianista Wayne Shortet Quartet) zgłębiała tajniki pianistyki, muzyki improwizowanej, a także rozwijała swoją wrażliwość oraz dojrzałość artystyczną. Mieszkając w Panamie rozwijała się jako mentor i edukator, co silnie ukształtowało jej osobowość, cel i misję. To projekt, będący kwintesencją poszukiwań własnej tożsamości artystycznej oraz eksploracją ryzyka, które sprawia że wciąż odkrywamy i szukamy tego, co przed nami na codzień ukryte. To projekt będący odzwierciedleniem artystycznych odkryć, osobistego rozwoju wrażliwości na piękno, którym pianistka pragnie podzielić się z drugim człowiekiem.

 

W 2022 roku Aga Derlak Quintet wydaje album z muzyką skomponowaną w ciągu ostatnich dwóch lat, będący zwieńczeniem okresu poszukiwań i eksploracji, w rozszerzonym składzie. Do zespołu jako gwiazdy dołączają: Jerzy Małek, Barbara Derlak  oraz kwartet smyczkowy Atom String Quartet. To projekt wyjątkowy będący mostem łączącym różne światy. To muzyka w której wybrzmiewa echem Szymanowski, Chopin, a jednocześnie wpływy inspiracji twórczością Wayna Shortera, Joe Lovano, Kenny'ego Wernera, z których artystka czerpie nieustanne poszukiwanie wolności, świeżości, odwagi. Wszystko obleczone naturalną ekspresją i charyzmą pianistki a jednocześnie niedosłownością i liryzmem.

Projekt ten to również przestrzeń, gdzie spotyka się dźwięk ze słowem, jednak w nietypowy sposób. Do napisanych, niegdyś instrumentalnych utworów, pianistka dopisała na przestrzeni ostatnich miesięcy wiersze, które stanowią warstwę liryczną tego projektu. Wiersze niosą w sobie wiele pytań o czas, przestrzeń, słowa i naszą rzeczywistość.

bottom of page